طریق وصل

۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

ادب از ولایت گرفته شده است. ادب زبان، ذکر است. ادب بدن، روزه است. ادب مال، زکات است...
ائمه (ع) آرزو دارند که ما با ادب باشیم، تا پهلوی ما بنشینند. می بینی که وقتی بچه ات نماز می خواند چقدر کیف می کنی. ائمه (ع) که پدر حقیقی ما هستند چطور؟


نماز مانند لیمو شیرین است، هر چه از اول وقت دور تر شود تلخ تر می شود، هرکه عادت به تاخیر نمازها کرده؛ خود را برای تاخیر در امور زندگی آماده کند! تاخیر در ازدواج، تاخیر در اشتغال، تاخیر در تولد اولاد، تاخیر در سلامتی!
هر قدر در امور نمازت منظم باشد، امور زندگیت هم تنظیم خواهد شد.

از عبادات هم استغفار کنید

بعضی ها باید از گناه توبه کنند، بعضی ها هم باید از عبادت توبه کنند.
عاصیان از گناه توبه کنند / عابدان از عبادت استغفار
شصت و اندی سال پیش، آقا سید مهدی نجفی یکی از تکه کلام­هایش این بود که از نمازهایتان هم استغفار کنید. به ما می گفت:«نمازهایتان هم نماز نیست، نمازی مه باید باشد نیست.» نگویید ما که گناه نداریم، باید از همین عبادتمان هم استغفار کنیم.

مراقب باشید گرفتار شرک خفی نشوید.
عبادتی که مقداری از آن برای خدا باشد و مقداری برای مردم، شرک خفی است. روایت دارد که خداوند تبارک و تعالی به ریاکار می گوید: « من بهترین شرکا هستم. ای کسی که عمل مرا برای من و دیگری انجام دادی، من از همه ی شرکا بهترم و از حق خودم می گذرم. همه ی مزدت را برو از دیگری بگیر.»
کار خیری کردی، مقداری برای خدا و مقداری برای مردم، خدا اولاً چند ناسزا به ریاکار در قیامت می گوید. ریاکار وقتی وارد صحرای محشر می شود، به او خطاب می رسد که «یا کافر، یا خاسر (زیان کار) و یا غادر (حیله گر و حقه باز)، من بهترین شرکا هستم و از سهم خودم گذشتم و سهم خودم را نمی خواهم، همه ی مزدت را برو از آن شخصی که کار را برای او انجام دادی بگیر.» به این می گویند شرک خفی.
شرک و ریا در عمل خیلی مخفی است و روایت دارد که از جای پای مورچه ای که در شب تاریک روی سنگ صاف و سیاهی راه می رود مخفی تر است. لذا ما باید خودمان را به خدا بسپاریم و از خدا بخواهیم که کمک کند که عملمان را خالص نماییم.